Rijtest: Opel Zafira 1.6 CNG ecoFLEX Turbo
Gepubliceerd door: thomas
In de nieuwe rubriek ‘Rijtest’ neemt de redactie van Mobimix.be de nieuwste ecologisch verantwoorde voertuigen onder de loep. De op aardgas aangedreven Opel Zafira Turbo mag de spits afbijten. Voor slechts 300 euro meer dan de dieselversie heb je een zuinige en emissiearme wagen met een krachtige turbo. Opel bracht in 2002 voor het eerst een Zafira op aardgas of ‘Compressed Natural Gas’ uit, maar totnogtoe liep het niet meteen storm voor het model. Belangrijkste reden hiervoor is dat er in tegenstelling tot de rest van Europa amper aardgastankstations aanwezig zijn in ons land zodat particulieren en bedrijven aangewezen zijn op vrij dure thuisvulinstallaties. De eerste Zafira op aardgas miste ook wat pit. De 94 pk volstonden niet om de monovolume vlot door het verkeer te krijgen. Die laatste kritiek dient Opel van antwoord met deze nieuwe Turboversie van de Zafira op aardgas. Het aantal pk’s groeit tot 150, het maximumkoppel stijgt van 133 naar 210 Nm tussen 2.300 en 5.000 t/min. Daarmee is het de krachtigste aardgasauto op de Belgische markt.
De motor werd volledig opnieuw ontwikkeld en kreeg onder andere hittebestendige cilinderkoppen en gekoelde uitlaapkleppen mee om de hogere temperaturen van een aardgasmotor aan te kunnen. Standaard wordt de wagen gekoppeld aan een zesversnellingsbak. Het resultaat is niet min: de wagen kent een topsnelheid van 200 km/u en snelt in 11,4 seconden van 0 tot 100 km/u. Toch hebben we niet altijd het gevoel met een wagen van 150 pk onderweg te zijn, de wagen reageert een fractie van een seconde te laat om echt sportief rijden toe te laten. Pas als de turbo in werking treedt, geeft de Zafira een vlotte indruk.
Het gemiddelde verbruik ligt tegenover de ‘klassieke’ benzine en dieselversie een stuk lager: slechts 5,1 kg/100 km, goed voor een uitstoot van 139 g CO2/km. De actieradius van een volle tank aardgas bedraagt 400 kilometer. Met een eenvoudige druk op de knop kan de bestuurder overschakkelen naar een kleine benzinetank van 14 liter die goed is voor 150 kilometer. Handig voor als er niet meteen een aardgastankstation in de buurt is.
Zelfde binnenruimte
Op de motor na, verschilt de Zafira op aardgas niet van de gewone versie. Het blijft een handige en gebruiksvriendelijke monovolume die evenwel niet over schuifdeuren beschikt. De kofferruimte is evengroot en ook de CNG versie beschikt over de in de laadvloer verborgen derde zetelrij. De wagen kan dankzij het zogenaamde ‘Flex7’-systeem heel snel van een zevenzitter naar een tweezitter worden omgebouwd. De maximale koffergrootte bedraagt een flinke 1820 liter.
Het dashboard oogt overzichtelijk, handig extraatje is dat het navigatiesysteem van de Zafira de aardgastankstations in de buurt aanduidt. De brandstofmeter volgt de gekozen brandstof. Alleen een beetje vreemd dat het waarschuwingslampje voor de (bijna lege) benzinetank blijft knipperen, ook als je met een volle tank aardgas rijdt.
Probleemloos tanken?
Tanken met een aardgaswagen is eenvoudig, als je tenminste een tankstation met aardgas in de buurt hebt. En daar knelt het schoentje. België telt slechts 12 aardgastankstations waarvan slechts 3 publiek toegankelijk zijn. Het gaat om de tankstations van Electrabel in Brugge, Mechelen en Berchem die uitgerust zijn met een betaalterminal. Mobimix ging met een nieuwe Zafira tanken in Brugge en merkte dat het tanken zelf probleemloos verloopt. De toevoer aansluiten vlak naast de benzinetoevoer, drukken op de startknop, de aardgastank laten vollopen en op stop drukken als de tank vol is. Eenvoudiger kan het niet. Tanken duurt wel iets langer dan bij een klassieke wagen. Het duurde om en bij de 2 minuten om 6 kg aardgas te vullen. De prijs valt wel mee: 0,84 euro/kg wat overeenkomt met 20 euro voor een volle tank.
Thuisvulinstallaties
Particulieren of bedrijven die wel geïnteresseerd zijn in een wagen op aardgas maar geen tankstation in de buurt hebben, kunnen ook thuis een vulinstallatie plaatsen. Voordeel is dat de aardgasprijs thuis een pak goedkoper is dan aan de pomp en je de wagen ’s nachts kunt laten vullen. De druk in thuisvulinstallaties ligt immers lager waardoor het tanken langer duurt. Nadeel is het kostenplaatje: de goedkoopste thuisvulinstallatie kost 5.800 euro en dat heb je niet meteen terugverdiend. Alleen particulieren met twee wagens die veel kilometers bollen of bedrijven met een klein wagenpark doen voordeel met een thuisvulinstallatie. Bedrijven kunnen bovendien een subsidie van 40 procent krijgen voor een thuisvulinstallatie, een korting die helaas niet geldt voor particulieren. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Opel zich in de eerste plaats op bedrijven richt met zijn nieuwe Zafira Turbo op aardgas.








