20 Jul 2009Printervriendelijke versieSend to friend

Zuinige auto’s = kleinere auto’s én snelheidsbeperkingen ?

Gepubliceerd door: Wouter

Bij verschillende autofabrikanten zitten ze met een vervelend gevoel wanneer een buitenstaander op bezoek gaat bij Bosch. Vooral als het een journalist is. Veel van de hightech snufjes waarmee de Mercedessen en Volkswagens van deze wereld mooi weer spelen, komen in werkelijkheid namelijk grotendeels uit de koker van hun toeleverancier. Het is dus een buitenkansje wanneer de hermetisch gesloten poorten van de Bosch ontwikkelingstestbaan in het Duitse Boxberg op een kiertje gaan. Daarachter wandel je binnen in de toekomst van de auto. Hoe ziet die er uit? Om met het goede nieuws te beginnen: auto's worden extreem zuinig. En dat kan verbluffend snel werkelijkheid zijn. Motorenspecialist Rolf Leonhard: "Een middenklasse auto in de Golf-klasse kan binnenkort al 33 kilometer op één liter brandstof halen. Dat is nog maar de eerste stap, want over pakweg zes jaar haalt eenzelfde model nog eens ruim vijf kilometer meer op een liter.'' Met een Opel Astra, VW Golf of Fiat Bravo kun je tegen die tijd dus 2000 kilometer rijden voor het tijd wordt om naar een tankstation uit te kijken. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar vergeet niet dat de volgend jaar te lanceren Polo Blue- Motion ook al 1 op 33 haalt.

Dat zet de heftig in Brussel lobbyende automobielindustrie trouwens in een tamelijk bleek daglicht. Het gemiddelde brandstofverbruik van alle nieuwe auto's kan kennelijk wél in luttele jaren flink worden teruggeschroefd. Hun hofleverancier legt de vinger op de pijnlijke plek: vooral in Duitsland zal de autokoper daarvoor flink moeten slikken.

Kleinere auto's
Als je dergelijke grote stappen wilt nemen, zul je in elk geval minder grote auto's moeten gaan rijden. En komt de vraag in beeld of ook in het bastion van 'Freude am Fahren' niet naar een snelheidsbeperking van 120 km/uur moet. Ook bij de toeleverancier zie je de Duitse techneuten bezorgd kijken wanneer ze zelf ook onstuitbaar bij die conclusie uitkomen.
Bosch-topman Bernd Bohr onderstreept dat het halveren van het verbruik nu eenmaal niet pijnloos kan verlopen. Met halve maatregelen kom je er niet. Het is letterlijk slikken of stikken. Dikke V6-motoren en zelfs redelijk alledaagse 2.0 liter 4-cilinders zijn op hun testbaan daarom allang oude koek. Daar rijden middenklasse auto's rond met een minuscuul 1.1 liter 3-cilinder motortje. Schrik niet, de ontbering valt best mee. Dat kleine torretje onder de motorkap blijkt namelijk zomaar goed voor 134 paardenkrachten.

Tegen die tijd moeten we ook aan heel andere zaken wennen. Als ze in Boxberg gelijk krijgen (en doorgaans gebeurt dat feilloos) gaat het navigatiesysteem in onze auto zich bijvoorbeeld nadrukkelijk met het rijden bemoeien. Hij vertelt ons wat de zuinigste route is en weet al vóór vertrek waar onderweg dan alle verkeerslichten staan. En waar bochten liggen die je alleen met lage snelheid kunt nemen.

Desgewenst kan een superslimme eco cruise-control dat in een niet eens zo verre toekomst van ons overnemen. Zodat de auto prachtige gelijkmatig door het verkeer gaat. Ook de versnellingsbak kiest tegen die tijd zelf de optimale versnelling. Omdat de auto nu eenmaal weet dat er een kruising aankomt. Of een klimmetje in de weg zit. De auto krijgt ook ogen, die het van ons overnemen. Bijvoorbeeld een cameraatje dat onverwachte verkeerssituaties herkent. En daarop inspeelt. Wanneer? In de modellen van de volgende generatie kan het al zover zijn. (bron: Platform Schone Voertuigen)