Reductie fijn stof door 'Wassende weg'
Gepubliceerd door: PB
Om de vervuilende stoffen afkomstig van het wegverkeer te reduceren, heeft de stad Amsterdam enkele projecten uitgewerkt om tweehonderd van de vuilste Amsterdamse straten terug leefbaarder te maken. Schadelijk stoffen, zoals fijn stof, worden vaak ‘opgeworpen’ door het autoverkeer en dalen daarna neer, zowel terug op straat als op de gronden rond de weg. Sinds 21 september is er een proefstrook aangelegd van honderd meter op de Westzeedijk. De bovenlaag bestaat uit zeer open asfaltbeton (ZOAB) dat werd aangepast, zodat er water kan doorvloeien die de fijnstofdeeltjes wegspoelt. Verwacht wordt dat de ZOAB een reductie van 3 decibel zal teweegbrengen en 8 tot 10% minder opwaaiend fijn stof in de buurt van de weg. Deze techniek, die niet veel duurder is dan gewoon asfalt, kan enkel worden toegepast op rechte stukken weg omdat de wrijvingskracht tussen de band en het wegdek te groot zou worden in de bochten en het wegdek zou beschadigen.
Voor één wasbeurt is 6.000 liter regenwater nodig die wordt verzameld vanaf de omringende daken. Ook is bij de aanleg aan duurzaamheid gedacht: voor de onderlaag van de weg werd gebruik gemaakt van overtollig dakbitumen.
De Stillere en Zuinigere Band
Door een nieuw type band zou de geluidsproductie van auto’s met 8 decibel worden gereduceerd en het brandstofverbruik met 3%.
Het Groene Dak
Door het beplanten van een dak kan worden ingespeeld op verschillende problematieken waar een stad mee te kampen heeft. Zo reflecteert een groen dak minder licht en warmt de lucht in de stad minder snel op. In het gebouw blijft het koel in de zomer en warmer in de winter, doordat het zonlicht niet kan inwerken op het dak en door de dakbedekking is er minder warmteverlies. Dit scheelt in de kosten voor verwarming en airconditioning. Ook het milieu wint erbij, doordat regenwater wordt gefilterd en fijn stof minder opwaait. Tenslotte geeft het ook een betere kwaliteit aan de openbare ruimte. De stad Amsterdam heeft berekend dat 4,6 miljoen m² plat dak hiervoor geschikt zou zijn.
Al deze ideeën kunnen van dichtbij worden bekeken op de website van de Wassende Weg.








